720. urodziny Wałcza

You are currently viewing 720. urodziny Wałcza

Władze Wałcza zorganizowały 22 i 23 kwietnia 2023 roku 720. rocznicę lokacji miasta. Jubileusz uświetniło kilka okolicznościowych imprez, w których – oprócz radnych i władz Wałcza oraz delegacji miast partnerskich, a także przedstawicieli Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego – uczestniczyła dość skromna grupa mieszkańców.

W sobotę po południu podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta przewodniczący Rady Maciej Goszczyński wraz burmistrzem Maciejem Żebrowskim wręczyli honorową odznakę „Za zasługi dla Miasta” Wałcz. Otrzymał ją Willi Gerhard Friedrich Klingbeil – mieszkaniec Werne, angażujący się od bardzo wielu lat w niesienie pomocy wałeckim instytucjom, organizacjom i mieszkańcom.

Po zakończeniu Sesji na placu Wolności mieszkańcy wraz z członkami Zarządu Województwa Marszałkowskiego Anną Bańkowską i Stanisławem Wziątkiem zasadzili jubileuszowe drzewo. Osoby zebrane na placu przed ratuszem ustawiły się do zbiorowej fotografii, a następnie sformowały pochód, który przeszedł do Wałeckiego Centrum Kultury. Przy wejściu goście uroczystości zostali poczęstowani kawałkiem tortu i lampką szampana.

Potem rozpoczęła się uroczysta gala.

– Mamy zaszczyt być mieszkańcami miasta o wyjątkowej historii, która nie zawsze była łatwa, ale też świadczy o bohaterstwie, poświęceniu i zaangażowaniu wałczan. Nasze istnienie to sukces wielu osób – powiedział m.in. witając gości burmistrz Maciej Żebrowski. – Słowa uznania i wdzięczności należą się nie tylko osadnikom, bohaterom walk o Wał Pomorski, pierwszym burmistrzom, ale również mieszkańcom, którzy dokładają swoją cegiełkę do rozwoju miasta i budowania jego wizerunku. Historia Wałcza to także historia bliskiego partnerstwa z naszymi przyjaciółmi w Werne, Kyritz, Bad Essen, Bailleul, Korcu czy Chocimiu.

W dalszej części swego wystąpienia M. Żebrowski mówił m.in. o wysokim poziomie funkcjonowania i znaczeniu wałeckich firm, osiągnięciach wielu wałczan w różnych dziedzinach, od nauki po kulturę, czy sport oraz o aktualnym rozwoju miejskiej infrastruktury.

Podczas uroczystości Złotą Odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego, przyznaną na wniosek władz miasta, otrzymał przedsiębiorca Jarosław Horodecki. Srebrne odznaki otrzymali: Klub Sportowy Korona, Klub Sportowy Volley oraz Klub Współpracy Międzynarodowej. Tytułami Honorowych Ambasadorów Wałcza uhonorowani zostali: firma Eagle Lasers, Estera Naczk-Suska oraz Aleksandra Olejnik. Podziękowania otrzymali poprzedni naczelnicy miasta, burmistrzowie oraz przewodniczący Rady Miasta Wałcz: Leszek Jóźwik, Wojciech Klukowski, Lesław Ryźlak, Barbara Tuderek (odbierająca podziękowania w imieniu zmarłego burmistrza Zdzisława Tuderka), Tomasz Rzemykowski, Bogusława Towalewska, a także Wanda Tarnowska, Janusz Różański, Andrzej Wiśniewski, Zdzisław Ryder, Bożena Terefenko oraz Paweł Łakomy.

W sobotę obchodzony był również również jubileusz 30-lecia zawarcia umowy o partnerstwie Wałcza z niemieckim miastem Werne. Na gali pojawiły się delegacje ze wszystkich miast partnerskich, z burmistrzem Werne Lotharem Christem na czele. Ze sceny padło wiele słów wsparcia i otuchy, skierowanych do delegatów z położonych na Ukrainie partnerskich miast Wałcza: Korca i Chocimia.

Galę prowadziły nauczycielka Szkoły Podstawowej Nr 5 Agnieszka Brosz oraz uczennica tej szkoły Alicja Cebulska. Oprawę muzyczną zapewniła Estera Naczk-Suska wraz z muzykami oraz młodymi wokalistkami ze Studia Esti. W części artystycznej zaprezentowali się również uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 i Przedszkola Nr 6.

Z okazji jubileuszu Nadleśnictwo Wałcz podarowało 720 sadzonek drzewek, a firma Eagle Lasers ufundowała mural w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. W ramach obchodów 720-lecia miasta w Muzeum Ziemi Wałeckiej odbył się 23 kwietnia urodzinowy wernisaż wystawy pt. „Tu było, tu stało… małe i wielkie wałeckie historie”, eksponującej pamiątki, dokumentujące zmieniające się oblicze miasta. Wystawa potrwa do 11 czerwca 2023 roku. Jako pierwsi ekspozycję zwiedzili przedstawiciele delegacji z miast partnerskich Wałcza na przedpremierowym oprowadzaniu, które odbyło się 22 kwietnia.

W związku z jubileuszem odbyły się także imprezy sportowe, m.in. mistrzostwa Wałcza w badmintonie oraz Turniej Miast w siatkówce.

fot. Cezary Skrzypczak