Zaniesiony plon w gospodarzy dom

You are currently viewing Zaniesiony plon w gospodarzy dom

3 września na stadionie miejskim w Tucznie odbyły się powiatowo-gminne dożynki. Rolnicy z powiatu wałeckiego dziękowali Bogu za zbiory, a a dożynkowi goście wyrażali wdzięczność rolnikom za ich pracę.

Gospodarzami dożynek byli starosta wałecki Bogdan Wankiewicz oraz burmistrz Tuczna Krzysztof Mikołajczyk.

Na uroczystość zjechało się wielu oficjalnych gości, m.in. wiceminister klimatu i środowiska oraz posłanka Małgorzata Golińska, senator Janusz Gromek, prezes WFOŚiGW Marek Subocz, a posła Czesława Hoca reprezentował szef wałeckiego Biura Poselskiego Piotr Pierzyński. Świętowali również przedstawiciele wszystkich gmin powiatu wałeckiego z burmistrzem Wałcza Maciejem Żebrowskim, wójtem gminy Wałcz Janem Matuszewskim, burmistrzem Mirosławca Piotrem Pawlikiem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej w Człopie Zbigniewem Tymeckim. W składzie reprezentacji władz powiatu – oprócz Bogdana Wankiewicza – byli także wicestarosta Jolanta Wegner oraz sekretarz powiatu Zbigniew Wolny.

Starostami dożynek byli Magdalena i Piotr Kędziorowie.

Uroczystość rozpoczęła się od polowej mszy świętej, a po jej zakończeniu dożynkowy obrzęd poprowadził zespół ludowy Lusowiacy. Jego zwieńczeniem było wręczenie przez dożynkowych starostów bochnów chleba, upieczonych z zebranego w tym roku zboża, Bogdanowi Wankiewiczowi i Krzysztofowi Mikołajczykowi. Gospodarze dożynek podzielili je wśród oficjalnych gości oraz innych uczestników dożynek.

Po wystąpieniach oficjalnych gości, w trakcie występów artystycznych lokalnych artystów (m.in. chór Cantores z Człopy, zespół taneczny Magia, grupa taneczna Lady Show, dzieci z Przedszkola w Tucznie oraz zespoły Chabry z Wałcza i Swojacy z Mirosławca) rozstrzygane były dożynkowe konkursy. W rywalizacji na najlepszą nalewkę zwyciężyła Człopa (Kalinówka), na najlepszą potrawę – Mirosławiec (za zupę-krem z cukinii), najpiękniejszy wieniec dożynkowy przygotowała Człopa, a za przygotowane na Święto Plonów stoiska nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy. Nagrody wręczał członek Zarządu Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, gospodarujący w Lubieszy k. Tuczna Mirosław Ignaszak.

Podczas dożynek odbyły się też kolejne eliminacje konkursu kulinarnego zachodniopomorskich Kół Gospodyń Wiejskich Bitwa Regionów. W rywalizacji z udziałem reprezentacji KGW z terenu naszego powiatu najlepsze okazało się Koło EkoQulturka z Mirosławca.

Po występie gwiazdy wieczoru, którą był zespół „Daj To Głośniej”, dożynkowi goście bawili się na zabawie tanecznej.