Koncert na Dzień Niepodległości Ukrainy

You are currently viewing Koncert na Dzień Niepodległości Ukrainy

Stojący na bardzo wysokim poziomie artystycznym i bardzo emocjonalny koncert Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca Narodowej Gwardii Ukrainy oraz kwintetu Hetman uświetniły obchody Dnia Niepodległości Ukrainy i stanowiły ostatni akcent tegorocznej edycji Wędrownego Festiwalu Kultury Ukraińskiej, organizowanego przez Fundację Prosvita.

Sala widowiskowa Wałeckiego Centrum Kultury w niedzielę 28 sierpnia wypełniła się widzami, oczekującymi wielkich wzruszeń i niezwykłych wrażeń artystycznych. Wkrótce okazało się, że te nadzieje były w pełni uzasadnione. Publiczność, wśród której byli m.in. przebywający w Polsce uchodźcy wojenni, i przedstawiciele mieszkającej w Wałczu i okolicach mniejszości ukraińskiej, wałczanie oraz władze miasta i powiatu ze starostą Bogdanem Wankiewiczem, wicestarostą Jolantą Wegner, burmistrzem Maciejem Żebrowskim oraz radnymi Rad Miasta i Powiatu – byli uczestnikami wielkiego widowiska.

Zanim jednak na scenie pojawili się śpiewacy i tancerze z zespołu artystycznego Narodowej Gwardii Ukrainy, widzów powitali Marek Syrnyk, szef Rady Programowej Fundacji Prosvita oraz Maciej Łukaszewicz, dyrektor współorganizującego niedzielne wydarzenie Wałeckiego Centrum Kultury. Potem sceną bez reszty zawładnęli artyści. Koncert oparty był na mieszance stylów i gatunków muzycznych oraz tanecznych. Przed publicznością zaprezentowali się: męski chór Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca Narodowej Gwardii Ukrainy z Kijowa, 8-osobowy – złożony z tancerzy z Doniecka i Ługańska – zespół baletowy, żeński duet wokalny oraz Hetman, czyli śpiewaczy kwartet, wzbogacony o akordeonistę. W repertuarze znalazły się utwory wojskowe, ludowe oraz piosenki z gatunku muzyki popularnej. Koncert zakończyło odśpiewanie przez artystów wspólnie z publicznością narodowych hymnów Polski i Ukrainy.

Po zakończeniu części artystycznej na scenie pojawili się starosta wałecki Bogdan Wankiewicz, burmistrz Wałcza Maciej Żebrowski i stojący na czele delegacji z Chocimia mer tego miasta Andrij Dranczuk, który podziękował władzom i mieszkańcom partnerskiego Wałcza za pomoc, udzielaną Ukrainie i Ukraińcom.

Wystąpienie starosty Bogdana Wankiewicza miało charakter antywojenny.

– Jesteśmy głęboko przekonani, że bohaterska Ukraina wygra wojnę z brutalnym i barbarzyńskim rosyjskim najeźdźcą – powiedział starosta. I dodał, zwracając się do gości z Ukrainy: – Zapewniam was, że nadal możecie liczyć na naszą pomoc i wsparcie.

Marek Syrnyk zadeklarował, że natychmiast po pokonaniu przez Ukrainę rosyjskiego najeźdźcy Fundacja Prosvita zorganizuje w Wałczu specjalny koncert dla uczczenia tego historycznego triumfu.

Po wręczeniu koszy kwiatów i symbolicznych upominków artyści, oficjele i publiczność spotkali się przed budynkiem WCK na wspólnych rozmowach i pamiątkowych zdjęciach z członkami Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca Narodowej Gwardii Ukrainy. Przed i po koncercie w holu WCK trwała zbiórka pieniędzy, przeznaczonych na pomoc dla walczącej Ukrainy. Jak nas poinformował Marek Syrnyk, zebrano ok. 2.400 zł.

– Myślę, że niedzielny koncert był pięknym zwieńczeniem tegorocznej edycji Wędrownego Festiwalu Kultury Ukraińskiej – ocenia szef Rady Programowej Fundacji Prosvita. – Cieszę się z wysokiej frekwencji na dzisiejszym wydarzeniu, co najlepiej świadczy o tym, jak potrzebny ludziom jest nasz Festiwal, zwłaszcza w tak trudnym czasie, jaki teraz wszyscy przeżywamy. Wierzymy jednak, że dobro zwycięży nad złem i już niedługo nasze kolejne Festiwale będą się odbywać w atmosferze niezmąconej radości i dumy.

TC