Z 7 Ogrodów w Siedem Stron Świata

You are currently viewing Z 7 Ogrodów w Siedem Stron Świata

W dniach 24-26 czerwca w gospodarstwie agroturystycznym 7 Ogrodów w Łowiczu Wałeckim (gm. Mirosławiec) odbyła się druga edycja festiwalu Siedem Stron Świata.

Festiwal skupia wokół siebie ludzi interesujących się światem, podróżami, literaturą itp. Wśród zaproszonych gości można było spotkać m.in. pisarza i reportera Wojciecha Jagielskiego, Dziennikarza Roku 2020 Dariusza Rosiaka, dziennikarkę Agatę Kasprolewicz, reportera Michała Żakowskiego, twórcę Polskiego Himalaizmu Zimowego Janusza Majera oraz wielu innych gości związanych z mediami. W ciągu trzech dni festiwalu odbyły się spotkania autorskie, wykłady, prelekcje, pokazy filmów i koncerty. Korzystając z doskonałej pogody, wykłady odbywały się w plenerze w kameralnej atmosferze.
Pierwszego dnia na szczególne wyróżnienie zasługiwał pokaz Mateusza Piesiaka, młodego pasjonata przyrody, który podczas pokazu swoich zdjęć akompaniował na pianinie. Połączenie muzyki na żywo z majestatem przyrody zrobiło na widzach duże wrażenie.
Drugi dzień festiwalu to prawdziwy wulkan wydarzeń, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Poczynając od pokazu Wojciecha Mury z rejsu przez Pacyfik, podróżnika Dominika Szmajdy, prekursora w Polsce packraftingu, aż po „Księgę dźwięków” Michała Żakowskiego. Bardzo ciekawa była rozmowa z dziennikarką Jagodą Grondecką, która jako jedna z ostatnich opuściła Afganistan po wycofaniu się Amerykanów.
Najważniejszym wydarzeniem soboty było spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim, które poprowadził Patryk Kugiel. Po spotkaniu publiczność mogła posłuchać prawdziwego bluesa znad Missisipi w wykonaniu Romka Puchowskiego.
Niedziela to również mozaika bardzo ciekawych spotkań i prelekcji. Szczególnie interesująca była prelekcja z Leszkiem Naziemcem, pływakiem długodystansowym w zimnej wodzie, który jako jedyny przepłynął w oceanie za kołem podbiegunowym milę wpław w temperaturze -1,2 st.C.. Wykład Agnieszki Lichnerowicz pt. „Co dalej z Ukrainą” również spotkał się z dużym zainteresowaniem widzów, a dyskusja po wystąpieniu zdawała się nie mieć końca.
Do popularyzacji Festiwalu przyczyniła się bez wątpienia audycja na żywo Michała Żakowskiego „Na dachu świata” dla Radia 357, w czasie której można było podejrzeć i podsłuchać radiowych kulis, co okazało się bardzo ciekawym doświadczeniem.
Punktem kulminacyjnym niedzieli było spotkanie autorskie z Dariuszem Rosiakiem autorem podcastu „Raport o stanie świata”, a zwieńczeniem festiwalu stał się koncert młodego ukraińskiego artysty Gordiy Starukha – niezwykłe połączenie pieśni ukraińskich z lirą korbową i muzyką elektroniczną dało publiczności i refleksję i dobrą zabawę.
Festiwal Siedem Stron Świata w Łowiczu Wałeckim to ciekawa propozycja w tej części regionu dla ludzi interesujących się światem – zarówno tym bliskim, jak i dalekim. Połączenie wystąpień regionalnych podróżników i pasjonatów takich chociażby jak Piotr Wojtanek (opowiadający o pobliskich atrakcjach historycznych) czy opowieść o rysiach wygłoszona przez przedstawiciela Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego (opowieść o rysiach) z prezentacjami ważnych postaci środowiska ogólnopolskiego, okraszone koncertami i filmami dałą publiczności możliwość zgłębiania wiedzy o świecie, poznawania nowej perspektywy, konfrontowania jej z środkami masowego przekazu i wyrobieniem własnego zdania .
W czasie Festiwalu równolegle odbywały się liczne warsztaty dla dzieci, między innymi z recyklingu, buschcraftingu, spacery ornitologiczne i kąpiele leśne.
Już teraz organizatorzy zapraszają na kolejną edycję, a nieustannie można odwiedzać ich funpage na Facebooku oraz zaglądać na stronę www.siedemstronswiatafestiwal.pl