Dobre wiadomości w sprawie wałeckiego Dworca Kolejowego

You are currently viewing Dobre wiadomości w sprawie wałeckiego Dworca Kolejowego

Pojawia się realna nadzieja, że od wielu lat popadający w ruinę budynek wałeckiego dworca kolejowego doczeka się modernizacji. Otrzymaliśmy informację w tej sprawie od posła na Sejm RP, wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia Czesława Hoca. Poniżej publikujemy obszerne fragmenty tego pisma.

„Z wielką satysfakcją oraz realną nadzieją pragnę zakomunikować, że nasze (moje jako posła na Sejm RP oraz Marka Subocza – jako wówczas wicewojewody zachodniopomorskiego, obecnie Prezesa WFOŚiGW w Szczecinie, oraz Andrzeja Subocza – radnego Sejmiku Zachodniopomorskiego) półtoraroczne starania w kwestii modernizacji Dworca Kolejowego w Wałczu przez Polskie Kolejowe Państwowe S.A. nabrały realnego wymiaru (wzmocnione dzisiejszym oficjalnym rządowym zaktualizowanym Programem „Kolej Plus” zwiększającym budżet z 5,6 mld zł do ponad 11 mld zł)!
Nasze kilkakrotne wizyty w Zarządzie PKP. S.A. w Warszawie, oficjalne pisma poselskie, wyjaśnienia i objaśnienia historyczne o Dworcu Kolejowym w Wałczu, wreszcie moja interpelacja poselska nr 24531 z dn. 03. czerwca 2021 r. https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=C3VQQD
w sprawie pilnego umieszczenia w Rządowym Programie Inwestycji Dworcowych modernizacji Dworca Kolejowego w Wałczu – przyniosą w najbliższym czasie sukces!
Oto obszerne fragmenty mojej interpelacji:
<<(…) Na stronie PKP SA – #Zmieniamy Dworce – Program Inwestycji Dworcowych opublikowano Mapę Inwestycji na Dworcach Kolejowych do 2023 roku. Niestety, nie ujęto Dworca Kolejowego w Wałczu! Otóż Dworzec Kolejowy w Wałczu był w niedalekiej przeszłości istną perełką pośród zabytkowych dworców kolejowych w Polsce. Wybudowany w 1881 roku, był ostatnimi laty także miejscem funkcjonowania wielu lokali użyteczności publicznej i wprost tętnił życiem społeczno-kulturalnym. Był też przysłowiowym oknem na świat. Dworzec Kolejowy w Wałczu to także wymowny świadek budowy i tworzenia tożsamości narodowej lokalnej społeczności i historycznych przemian w kraju. Wczesną wiosną 1945 r. na tym dworcu wysiadali nowi osadnicy z różnych stron dawnej Polski, m.in. Polacy z Kresów Wschodnich. Zatem mieszkańcy Wałcza i okolic mają szczególny sentyment w wymiarze historycznym oraz stanowcze oczekiwanie odrodzenia życia społeczno-kulturalnego dworca kolejowego. Należy też pamiętać, że w Wałczu stacjonuje 100. Batalion Łączności, 104. Batalion Zabezpieczenia, 1. Regionalna Baza Logistyczna, a także ma siedzibę 107. Szpital Wojskowy, a w sąsiedniej gminie stacjonują wojska sojusznicze. Wałcz to także szkolnictwo wyższe – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałczu jest prestiżową publiczną uczelnią wyższą. Nad jeziorem Raduń położony jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Wałczu, należący do Centralnego Ośrodku Sportu. Stąd też Dworzec Kolejowy w Wałczu to także wymiar swoistej wizytówki na cały kraj i zagranicę. Przez Dworzec Kolejowy w Wałczu przechodzi linia kolejowa nr 403 biegnąca w kierunku Piły. Przez Wałcz kursują pociągi regionalne relacji Piła Główna – Szczecin Główny – Piła Główna oraz pospieszne do Warszawy i Szczecina. Od 11 grudnia 2016 roku na linii kolejowej nr 403 kursuje całoroczny pociąg TLK Moniuszko spółki PKP Intercity, w relacji Warszawa Wschodnia – Szczecin Główny – Warszawa Wschodnia, mający postój m.in. w Wałczu. Szanowny Panie Ministrze, Tymczasem Dworzec Kolejowy w Wałczu jest w opłakanym stanie. To rozpoczynająca się ruina kompleksu budynku. Nawet w niektórych elementach zabudowy – zagrożenie katastrofą budowlaną. To obraz bardzo przykry, a jednocześnie budzący sprzeciw wobec zaniedbań wielu lat. W konkluzji zachodzi pilna potrzeba wpisania Dworca Kolejowego w Wałczu do Rządowego Programu Modernizacji Dworców Kolejowych realizowanego przez PKP S.A.>>”.
Jak nas poinformował poseł Cz. Hoc, oficjalna decyzja, dotycząca rozpoczęcia modernizacji wałeckiego dworca, ma zostać podjęta najpóźniej w czerwcu br.