Pieśni dla Ukrainy

You are currently viewing Pieśni dla Ukrainy

Wałczanie bardzo mocno zaangażowali się w niesienie pomocy walczącym o wolność swojej ojczyzny uchodźcom z Ukrainy. W Wałeckim Centrum Kultury 6 marca odbył się koncert charytatywny „Wałcz dla Ukrainy”. Zebrane do puszek przez Fundację Prosvita pieniądze wspomogą tych, dla których wsparcie – również finansowe – jest teraz nie do przecenienia.

Koncert, którego pomysłodawcą była Fundacja Prosvita, wywołał wiele emocji i wzruszeń. Kultura polska przeplatała się z ukraińską. Poprowadziła go wicedyrektor WCK Krystyna Skrzypczak, której pomagał Marek Syrnyk z Fundacji Prosvita.
Zanim na scenie pojawili się artyści, widzów powitał przejmujący i niestety bardzo znów aktualny utwór Czesława Niemena (warto przypomnieć, że był on z pochodzenia Białorusinem) „Dziwny jest ten świat”. Kiedy wybrzmiała pieśń, głos zabrał starosta wałecki Bogdan Wankiewicz. Jego mocne i emocjonalne wystąpienie odnosiło się przede wszystkim do militarnej sytuacji na Ukrainie.

 • Naród ukraiński walczy z okrutnym, barbarzyńskim najeźdźcą – powiedział m.in. starosta. – Świat patrzy z boku na to, jak na ukraińskie miasta spadają rakiety i bomby, jak giną ludzie, także kobiety i dzieci. W tym samym czasie wielcy tego świata zastanawiają się, czy zamknąć przestrzeń powietrzną nad Ukrainą. Nie możemy bezczynnie patrzeć na ludobójstwo, które dzieje się na naszych oczach!
 • Ja chciałem podziękować wszystkim, którzy pomagają uchodźcom z Ukrainy – powiedział burmistrz Wałcza Maciej Żebrowski. – Oni już u nas są i jest ich coraz więcej. My jako Urząd Miasta staramy się koordynować działania naszych mieszkańców. Skala tej pomocy, zaangażowanie wałczan jest niezwykłe.
  Potem na scenie królowała muzyka. Pojawili się na niej między innymi Yaroslava Saichuk – 10-letnia dziewczynka, która wraz z mamą i siostrami kilka dni temu przyjechała do Wałcza z Korca – miasta partnerskiego Wałcza, wykonawcy ze Studia „Esti” i Szkoły Muzycznej „Casio”, Matylda Baj z mamą Ewą, duet firtepianowy sióstr Ksepko, Aleksandra Olejnik z akompaniamentem Marka Giłki i zespół „Między nami”, prowadzony przez Marka Giłkę.
  Z koncertem wystąpiła Maia Onischuk – wybitna skrzypaczka i dyrektor Centrum Kultury w Chmielnickim (Ukraina). M. Onischuk latem ubiegłego roku występowała w Wałczu w ramach XXV Wędrownego Festiwalu Kultury Ukraińskiej i podpisywała umowę, dotyczącą oficjalnej współpracy pomiędzy Centrum Kultury w Chmielnickim oraz Wałeckim Centrum Kultury. Teraz przyjechała do swoich wałeckich przyjaciół Krystyny i Marka Syrnyków, pod opieką których zostawiła bardzo utalentowaną córkę Sofiję. Maia w poniedziałek wróciła na Ukrainę, ale obiecała, że wróci najszybciej, jak będzie to możliwe.
  Niedzielny koncert zakończył się bardzo emocjonalnie – odegraniem hymnów państwowych Polski i Ukrainy.
  W holu WCK przed i po koncercie można było zaopatrzyć się w wyroby rękodzielnicze nawiązujące do polskiej i ukraińskiej kultury oraz m.in. niebiesko-żółte, przypinane do odzieży kokardki, noszone dziś przez ogromną rzeszę Polaków. Do puszek zebrano kwotę ok. 6 000,00 złotych.
  oprac. tc