Co to jest fibula?

You are currently viewing Co to jest fibula?

W fazie druku publikacja pt.,,Znaleziska i informacje o zapinkach na Ziemi Wałeckiej i w jej okolicach” autorstwa reginalisty Roberta Kraszczuka.

Oto, co na temat swojej książce mówi autor:
„Do Państwa dyspozycji oddaję najnowszy zbiór informacji o skromnej bohaterce, jaką jest zapinka, zwana także fibulą. Używając współczesnego określenia możemy powiedzieć, że to zwykła agrafka. Ludzkość korzysta z niej od tysięcy lat. Przez wieki zmieniał się jej wygląd, kształt i zdobienia, ale zastosowanie było niezmienne. Służyła przede wszystkim do spinania ubrania i była wręcz niezbędnym elementem garderoby. Zebrane dane o zapinkach spisane są w formie katalogu, ułożonego alfabetycznie według miejscowości, w których zostały one znalezione. Obecne dzieło nie jest pracą naukową, lecz zebranym spisem wszystkich potwierdzonych informacji dotyczących zapinek z naszego regionu, do których dotarłem. Korekty archeologiczne przeprowadzili prof. dr hab. Andrzej Kokowski i mgr Andrzej Kasprzak. Książka liczy 130 stron. Zdjęcia zapinek w większości kolorowe, umieszczone na 91 kartach, przestawiają około 110 zapinek z 34 miejscowości: Biała, Brzeźnica, Byszki, Chwiram, Czepiec, Dobrzyca, Jaraczewo, Jastrowie, Kłębowiec, Krępsko, Lubienko, Łowicz Wałecki, Ługi Ujskie, Mirosławiec, Nadarzyce, Niekursko, Nowa Wieś, Piła, Piła-Lisikierz, Piła-Motylewo, Piła-Kalina, Pławie, Pniewo, Prusinowo, Radolinek, Skrzatusz, Skórka, Stara Łubianka, Stobno, Straduń, Szwecja, Świerczyna, Trzcianka, Ujście, Wałcz, Witankowo i Wołowe Lasy.
Zakres publikacji pod względem administracyjnym obejmuje cały powiat wałecki, zachodnią część powiatów złotowskiego i pilskiego, północny wschód powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego oraz południowo-wschodnią część powiatu drawskiego.
Mam nadzieję, że obecna publikacja przybliży nam wycinek dawnej historii naszych terenów i że to proste skatalogowanie skłoni Państwa do chwili zadumy, refleksji nad przeszłymi kulturami i tym, co tu było na długo przed nami.
Książkę można będzie nabyć miedzy w Muzeum w Wałczu, Trzciance, Złotowie, w bibliotece gminnej w Lubnie, jak i w innych punktach. Zamówienia można składać również bezpośrednio u autora: Robert Kraszczuk, na Messengerze lub przez e-mail styrbjorn70@tlen.pl. Można również dzwonić pod numer tel. 509159526.
Robert Kraszczuk
Biografia
Robert Kraszczuk – urodzony w 1970 r. w Wałczu. Od 37 lat pracuje w wyuczonym zawodzie stolarza, jako mistrz stolarski i nauczyciel praktycznej nauki zawodu. Historią zaraził się w dzieciństwie, swoją pasję rozwija do dziś. Prezes i współzałożyciel grupy rekonstrukcyjnej Bractwa Rycerzy Bezimiennych – Drużyny Wojów Grodu Wałcz. Sekretarz Regionalnego Towarzystwa Historycznego Ziemi Wałeckiej. Ceniony działacz społeczny, wyróżniony za aktywność i twórczość na rzecz Miasta Wałcza oraz Powiatu Wałeckiego.
Nieustannie poszukuje nowych śladów przeszłości, zaglądając w każdy zakątek Ziemi Wałeckiej, równocześnie niestrudzenie przeprowadza kwerendy po archiwach, muzeach, instytucjach konserwatorskich, co zaowocowało wieloma znaleziskami i odkryciami.
Dzięki temu poszerza swoją wiedzę o regionie, dzieląc się nią ze społecznością poprzez publikacje, prelekcje, pokazy i lekcje żywej historii.