Wojna i pomoc

You are currently viewing Wojna i pomoc

Powiat wałecki włączył się w pomoc Ukrainie. Organizowane są zbiórki, przygotowywane miejsca na przyjęcie uchodźców. Pierwsi z nich już pojawili się na terenie powiatu.

Samorządowcy zaapelowali do mieszkańców, aby pomocy nie organizować na własną rękę. Trafnie przedstawił to burmistrz Mirosławca Piotr Pawlik.

  • Nie organizujcie wycieczek na granicę po Ukraińców na własną rękę – napisał na FB. – Ci ludzie są objęci rządowym wsparciem, uzupełnianym przez samorządy i mieszkańców. Dajcie rządowi i nam wykonać całą niezbędną pracę logistyczną. Jest 8 punktów, przez które Ukraińcy MUSZĄ przejść i się zarejestrować! Stamtąd są kierowani w miejsca w 16 województwach – u nas Szczecin, dopiero stamtąd będą kierowani do miejsc w naszych gminach. Lista tych punktów cały czas rośnie.
    TO WAŻNE, nie psujcie tej linii logistycznej potrzebą natychmiastowego działania. Dlaczego? Dlatego, że do działań rządowych są przypisane środki finansowe, które pozwolą Ukraińcom przebywać na terenie Polski. Jak weźmiecie ich do domu sami, to weźcie pod uwagę, że to nie potrwa tydzień czy dwa, będą Wam potrzebne pieniądze, których nie będziemy mogli Wam przekazać… nie dlatego, że nie będziemy chcieli, ale dlatego, że nie będzie na to „podkładki”… do tego będzie potrzebna pomoc medyczna – muszą być zarejestrowani.

Jak się dowiadujemy, uchodźcy mogą korzystać bezpłatnie ze służby zdrowia, ale do tego potrzebna jest pieczątka z granicy lub potwierdzenie statusu uchodźcy w zgłoszeniu do wojewody. Ten drugi obowiązek dotyczy właśnie najczęściej tych, którzy dotarli do swoich nowych – mniej lub bardziej tymczasowych – domów prywatnym transportem, z pominięciem punktów rejestracyjnych na granicy. Z informacji, jakie nam przekazali samorządowcy wynika, że nie ma żadnego problemu ze zgłaszaniem uchodźców. Procedury są mocno uproszczone, nawet w przypadku osób bez dokumentów tożsamości.
Starostwo uruchomiło w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wałczu całodobową informację – telefon: 67 345 05 33, kom. 720 826 500, e-mail rck.walcz@gmail.com).
Pomoc samorządów jest koordynowana, a w pewnych obszarach realizowana wspólnie.

  • Drodzy Mieszkańcy, dziękujemy za Wasze zaangażowanie i ogromne serce w pomoc dla Ukrainy – mówi burmistrz Maciej Żebrowski. – Wyrazy solidarności, które dostajemy, są przeogromne i pełne podziwu. Pamiętajcie jednak, że aby pomoc była skuteczna, musi być dobrze skoordynowana, zgodnie z potrzebami naszych przyjaciół. Wiemy, że chcecie pomóc, ale nie zawsze działania prowadzone na własną rękę przynoszą zamierzone efekty. Dziś na spotkaniu Konwentu Burmistrzów naszego Powiatu nasze zadania zostały podzielone na 3 płaszczyzny: pomoc dla naszych miast partnerskich, z których otrzymujemy konkretne prośby o konkretne rzeczy; pomoc przygraniczna – jesteśmy w stałym kontakcie z burmistrzem Ustrzyk Dolnych Bartoszem Romowiczem; pomoc dla uchodźców, przybywających do naszego miasta. Mamy już zgłoszony przyjazd pierwszych rodzin.
    Jak mówi naczelnik Wydziału Promocji wałeckiego Urzędu Miasta Małgorzata Ejma, urząd jest w stałym kontakcie z miastami partnerskimi. Został już logistycznie opracowany plan dostarczenia tam pomocy. Na tę chwilę nie ma tam działań wojennych, ale mieszkańcy przygotowują się do obrony. Jak można pomóc? Potrzebne są przede wszystkim: grzałki, czajniki elektryczne, kuchenki, termosy, kubki termiczne, baterie, krótkofalówki, agregaty prądotwórcze, karimaty, śpiwory oraz żywność z długim terminem przydatności do spożycia.
    Na granicy z kolei potrzeba dużych namiotów, w których uchodźcy mogliby odpocząć po przekroczeniu granicy. Potrzebne są też agregaty prądotwórcze.
  • Przydają się też krótkofalówki – mówi burmistrz Mirosławca Piotr Pawlik, który wraz z darami z Mirosławca dotarł do Ustrzyk Górnych. – Jest problem z zasięgiem, sieci są przeładowane, dlatego środki łączności są tam potrzebne. Nie ma potrzeby wysyłania ubrań, bo to, co już tam dotarło, jest wystarczające. Na granicę dociera pomoc z całej Polski i nie tylko. Dziś widzieliśmy dwa busy z Czech, które też przywiozły pomoc.

Samorządy przyjmują zgłoszenia od osób, które chcą udostępnić uchodźcom mieszkania lub przyjąć ich pod swój dach. W zgłoszeniu należy przede wszystkim zadeklarować, jaką ilość osób jesteśmy w stanie przyjąć.
Uruchomionych zostało kilka punktów, gdzie można dostarczać pomoc. W Wałczu pomoc dla Ukrainy można przekazać do: OWES w Wałczu ul. Okulickiego 32 (wejście od podwórka) od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-15:30 oraz w soboty w godz. 10:00 – 12:00. ALBOR, ul. Bydgoska 32-34, od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-21:00, sobota 8:00-15:00 oraz ALBOR Salon Samochodów, ul. Wojska Polskiego 123, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00, sobota 9:00-12:00 Dodatkowo firma Albor informuje, że od poniedziałku 28.02.2022 r. przy większej dostawie zapewnia również bezpłatny odbiór darów na terenie Wałcza i okolicznych miejscowości do miejsca zbiórki. Czwartym punktem jest Lokalne Centrum Nauki „Metalowe Inspiracje”, Wałcz, ul. Bydgoska 50, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00, a ostatnim miejscem jest wspomniany wcześniej PCPR.
Zbiórki prowadzone są również w Gminach:
gmina Wałcz – kontakt Joanna Mackiewicz, tel. 734 415 262
Mirosławiec – punkt Polsko – Ukraiński, Stadion Miejski w Mirosławcu – zbiórka żywności sprzętu, wyposażenia, zakwaterowanie obywateli Ukrainy, pomoc w kontaktach z lekarzem czy psychologiem. Kontakt: Anna Dzida tel.: 607 569 386. Tuczno w sprawie pomocy można kontaktować się z p. Danutą Błażewicz, tel. 574 777 603.
Człopa – pomoc koordynuje tu Paulina Drabińska, tel. 782 735 011. Uruchomiono punkt zbiórki darów w Urzędzie Miasta i Gminy Człopa (były MGOPS – wejście od strony parkingu), od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 16:00.
Zbiórki organizowane są również w szkołach i przedszkolach na terenie Wałcza i powiatu.
Lista najpilniejszych potrzeb
grzałki elektryczne; czajniki elektryczne; kuchenki elektryczne; termosy; pompy silnikowe do pompowania wody; samochody ze zbiornikami na wodę pitną; prądnice (10 kW, 100 kW); karimaty, śpiwory; węże gaśnicze; krótkofalówki; żywność (konserwy, makarony, płatki zbożowe, ciastka, zupki chińskie), leki, wyroby medyczne i pomoce medyczne, środki higieny osobistej, pampersy, mleko dla dzieci, słoiczki z jedzeniem dla dzieci.
Na granicy pilnie potrzebne są:
podgrzewane namioty, nagrzewnice; generatory prądu; ładowarki do telefonów; powerbanki, opaski uciskowe i laptopy.
Dla wszystkich osób potrzebujących pomocy (uchodźców oraz osób mieszkających i pracujących na terenie naszego powiatu) wsparcia psychologiczno – pedagogicznego udzielają:
Regionalne Centrum Kryzysowe w Wałczu, al. Zdobywców Wału Pomorskiego 54, tel. 67 345 05 33, kom. 720 826 500.
Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Wałczu, ul. Południowa 10 B, tel. (67) 387 20 14; tel./fax (67) 387 16 29;
Fundacja Planeta Kreatywna – tel. 501 763 414
Fundacja Regiment
ul. Gen. Leopolda Okulickiego 32/1, 78-600 Wałcz.


Jak powinna wyglądać procedura udzielania pomocy uchodźcom z Ukrainy? Z granicy uchodźcy po rejestracji przewożeni są transportem do 16 punktów w województwach. W przypadku naszego województwa trafiają oni do Szczecina. Stamtąd są transportowani do miejsc docelowych. Gminy mają obowiązek informować wojewodę, o tym, iloma miejscami dysponują. Wojewoda dysponuje również swoimi miejscami. Na przykład w Mirosławcu na Osiedlu Górnym jest 21 mieszkań, znajdujących się w gestii wojewody, które mają być przeznaczone dla uchodźców. Gminy oraz powiat przygotowały łącznie kilkaset miejsc. Do tego dochodzą kwatery prywatne.
Można oczywiście pomagać ludności ukraińskiej przywożąc znajomych czy rodziny prywatnym transportem. Konieczne jest jednak zgłoszenie ich pobytu, aby nabyły status uchodźcy.
Na terenie powiatu są już pierwsi uchodźcy. Docierają prywatnymi środkami transportu. Mowa o trzech rodzinach: jednej 7-osobowej i dwóch 4-osobowych. Na terenie Gminy Wałcz jest 8 uchodźców. Kilka osób trafiło również do Człopy i Mirosławca.
Warto śledzić portale internetowe, gdzie na bieżąco publikowane są informacje, dotyczące wszelkich tematów związanych z pomocą dla walczącej Ukrainy oraz obywateli tego kraju, szukających schronienia w naszym kraju.
far