Stracił 200 tysięcy!

You are currently viewing Stracił 200 tysięcy!

W ubiegły tygodniu pisaliśmy o lawinowo rosnących oszustwach internetowych. Niestety, jest już kolejna ofiara. Na Komendę Powiatową Policji w Wałczu zgłosił się mężczyzna, który został oszukany poprzez logowanie się do komputera za pomocą „AnyDesk”. Pokrzywdzony chciał zarobić inwestując w kryptowaluty, ale zamiast zyskać – stracił około 200 tysięcy złotych…

Do 58-letniego mieszkańca Wałcza zatelefonował nieznajomy mężczyzna, który opowiedział, w jaki sposób zarabia się pieniądze, inwestując w kryptowaluty. Pokrzywdzony postanowił zainwestować i w tym celu zainstalował w swoim komputerze aplikację AnyDesk. Nieznanemu rozmówcy podał login i hasło dostępowe do swojego rachunku bankowego. Do mężczyzny telefonowała także kilkakrotnie kobieta, która namawiała wałczanina na dokonywanie kolejnych inwestycji i przelewów, na co pokrzywdzony godził się. Wpłat dokonywał przez pobraną wcześniej aplikację AnyDesk. W ciągu trzytygodniowych kontaktów ze sprawcami mężczyzna stracił ponad 200 tysięcy złotych! Nieznani rozmówcy jakoś nie wzbudzili u świeżo upieczonego inwestora podejrzeń mimo, iż mężczyzna kaleczył język polski i mówił ze wschodnim akcentem.

  • Najważniejsze, o czym należy pamiętać, to że jeśli do nas telefonują pracownicy banków i oferują np. kredyt, to nie będą prosić o podanie naszych danych, ponieważ bank je posiada – przestrzega oficer prasowy KPP Wałcz asp. Eata Budzyń. – Ponadto żaden bank ani firma nie poproszą nas przez telefon o pobranie oprogramowania. Jeśli ktoś, kogo nie znamy, prosi o dostęp do któregokolwiek z urządzeń i namawia do pobrania określonego oprogramowania, to istnieje duże ryzyko, że możemy stać się ofiarą oszustwa. Nigdy nie ufajmy rozmówcy, którego telefonu się nie spodziewaliśmy, ani oferowanej „pomocy”, o którą nie prosiliśmy! Pamiętajmy o prostych i ważnych zasadach: nigdy nie udzielajmy dostępu do swoich urządzeń osobom, których nie znamy, nie udostępniajmy nikomu danych logowania do bankowości internetowej ani żadnych haseł.
    Oprac. far