„Czas Apokalipsy”

You are currently viewing „Czas Apokalipsy”

„Czas Apokalipsy”
….to wydarzenie, które przypomnieć miało mieszkańcom Wałcza historię sprzed 40 lat – sceny związane z wybuchem stanu wojennego w Polsce.

Na ulicach Wałcza, oraz ma Placu Wolności pojawiły się samochody wojskowe i cywilne z epoki. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Regiment – Strefa Historii oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Elegia” pod patronatem Burmistrza Miasta Wałcz Macieja Żebrowskiego oraz Stowarzyszenia Wał Pomorski 1945.
Na miejscu widzowie mieli okazję do podróży w czasie – spojrzenia na życie obywateli we wczesnych latach 80-tych. Każdy z widzów mógł obejrzeć pojazdy wojskowe, umundurowanie wojsk oraz ubiór ludności cywilnej z epoki. Ekspozycja przedstawiała barykadę Milicji Obywatelskiej, wojska, ORMO i innych służb wraz z pojazdami i wyposażeniem. Teren dioramy był żywy, z megafonów nadawano komunikaty z tamtych dni, używano ręcznej syreny celem zwrócenia uwagi przechodniów, po mieście przemieszczał się pojazd, nadający komunikaty dla ludności cywilnej o wydarzeniu ukazującym wprowadzenie stanu wojennego oraz miejscu ekspozycji rekonstruktorów przy Urzędzie Miasta. Nie zabrakło również dbałości o najmniejsze szczegóły, których na ulicach w stanie wojennym nie brakowało – w koksownikach palił się ogień, między pojazdami przemieszczało się wojsko z psami, nawet śniegu nie zabrakło. Na placu Wolności  było gwarno, kilkaset osób odwiedziło dioramę, nie ukrywając zaskoczenia i zafascynowania zmienioną scenerią.
Wydarzenie to doskonale wpisało się w strategię rozwoju regionalnej marki turystycznej Wał Pomorski 1945.