Strajk kobiet

You are currently viewing Strajk kobiet

Trzeci dzień protestów przeciw wyrokowi TK w Wałczu połączony był z ogólnopolskim Strajkiem Kobiet. Na Placu Wolności odbyła się demonstracja na której pojawiło się co prawda nieco mniej osób, ale też miała ona nieco inny charakter.

Środa, 28 października była dniem ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Tego dnia kobiety protestowały albo czarnym strojem albo opuszczały stanowiska pracy. Na terenie powiatu panie głównie protestowały strojem choć większość włodarzy popiera protest i zapewne nie byłoby problemów z ostrzejszą formą protestu. Z urzędów jedynie w Urzędzie Miasta Wałcza ponad połowa pracujących w nim kobiet nie pracowała.

  • Panie były na bezpłatnych urlopach lub otrzymały zgodę na pracę zdalną – mówi burmistrz Maciej Żebrowski. – Nie było jednak większych problemów z funkcjonowaniem urzędu. Najbardziej kluczowe dla mieszkańców stanowiska były obsadzone.

Wieczorem odbyła się na Placu Wolności demonstracja. Jest to trzeci dzień protestów i tym razem pojawiło się nieco mniej osób niż w poniedziałek i wtorek choć i tak protestowało kilkaset osób. Tym razem organizatorzy zadecydowali aby nie maszerować ulicami miasta, a pozostać na Placu Wolności. Zdecydowano tak, aby nie obciążać dodatkowo policji która musiałaby zabezpieczyć przemarsz. Policjanci zarówno od prowadzących protest jak i uczestników odebrali podziękowania za dotychczasową współpracę.

Zamiast spaceru ulicami Wałcza chętni mogli się wypowiedzieć co sądzą o sytuacji w kraju. Organizatorzy przyznali, że środowego, wieczornego protestu miało nie być, ale sprowokowało go wtorkowe wystąpienie prezesa J. Kaczyńskiego. Z kolei zabierający głos mówili przede wszystkim o kwestiach aborcji. Podkreślano, że nikt nie zmusza do dokonywania aborcji ale to kobieta powinna mieć prawo zadecydowania.