CUDO

You are currently viewing CUDO

Pandemia niestety po raz drugi pokrzyżowała plany organizatorów Centralnych Obchodów Dni Olimpijczyka. Uroczystości odbywają się w Wałczu w dniach 15-17 października w ograniczonym przez rygory sanitarne zakresie. Sobotnie imprezy w tym piknik sportowy i bieg zostały odwołane.

CUDO miało odbyć się w kwietniu tego roku ale niestety pandemia spowodowała decyzję o przełożeniu imprezy na jesień tego roku. Niestety nikt nie mógł przewidzieć, że nowy termin zbiegnie się znów ze zwiększoną ilością zachorowań na covid 19. Dlatego organizatorzy zmuszeni zostali do organizacji uroczystości w ograniczonym zakresie.

W czwartek odbyły się spotkania olimpijczyków z uczniami wałeckich szkół.

Jako wydarzenie towarzyszące CUDO udało się przeprowadzić konferencję naukowa o „Transgranicznym ruchu olimpijskim na Pomorzu Zachodnim”.

W piątek 16 października odbyły się główne uroczystości w tym ceremoniał otwarcia Dni Olimpijczyka. Starosta Bogdan Wankiewicz oraz burmistrz Maciej Żebrowski powitali zaproszonych gości. Na stadionie COS OPO gdzie odbywały się uroczystości zjawili się prezes PKOL Andrzej Kraśnicki, radca ambasady Japonii, gospodarza tegorocznych Igrzysk Akiro Tajima, wicemarszałek Stanisław Wziątek, burmistrzowie oraz głowni bohaterowie uroczystości 44 olimpijczyków i paraolimpijczyków, którzy przyjechali do Wałcza.

  • Jesteśmy szczęśliwi, że przyjęliście państwo zaproszenia i przyjechali do Wałcza pomimo pandemii – mówił B. Wankiewicz. – Cieszymy się, że możemy dziś wspólnie świętować, że możemy pokazać, że olimpijskie wartości się rozwijają.

Głos zabrał również gość z ambasady Japonii w Polsce, który jak się okazało zajmował się współpracą i wsparciem przed Igrzyskami w Tokio. Jak mówił, jest przekonany, że przełożone na przyszły rok igrzyska będą niezapomnianym przeżyciem. Gość z Japonii zaskoczył zebranych, bowiem całe wystąpienie wygłosił po Polsku i w dodatku doskonałą polszczyzną.

Prezes PKOL A. Kraśnicki podziękował gospodarzom za organizację Centralnych Uroczystości i wręczył A. Żebrowskiemu i B. Wankiewiczowi pamiątkowe statuetki. Medal za współpracę wręczył również prezesowi Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisławowi Kopciowi.

Ceremoniał olimpijski z wciągnięciem Flagi PKOL na maszt i zapaleniem znicza oraz wygłoszeniem apeli olimpijskiego zakończył część oficjalną. Znicz zapaliła Karolina Naja dwukrotna medalistka Igrzysk Olimpijskich. Apel olimpijski odczytała uczennica SMS Wałcz Julia Sulik.

Po programie artystycznym przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Wałczu im Polskich Olimpijczyków wręczono Kółka Olimpijskie, Złote Gryfy i medale PKOl.

Wieczorem w WCK zaplanowana jest Gala Sportu niestety z powodu pandemii bez możliwości uczestniczenia w tym publiczności. Sobotni piknik sportowy oraz bieg zostały odwołane.

raf