COVID-19 w natarciu

You are currently viewing COVID-19 w natarciu
MERS virus, Meadle-East Respiratory Syndrome coronovirus, 3D illustration

Od kilku dni notowane są w skali kraju rekordowe ilości zakażeń wirusem Covid-19. Po dłuższym okresie spokoju, od 7 października codziennie ujawniane są nowe przypadki zachorowań na terenie powiatu wałeckiego.

Wirus powoduje coraz większe problemy. Od początku pandemii na terenie powiatu wałeckiego odnotowano 67 przypadków zachorowań na Covid-19. Niestety – dwa z tych przypadków okazały się śmiertelne. Na chwilę obecną w szpitalu przebywa 1 osoba. Od 7 października, po dłuższym okresie spokoju, każdego dnia odnotowywane są kolejne przypadki zachorowań na terenie powiatu. Zbiega się to z rekordową ilością zakażeń w skali kraju.

Co do naszego powiatu – od 7 do 12 października zachorowało 16 osób, z czego najwięcej, bo pięć, w dniu 10 października. Wirus wywołuje coraz większe komplikacje. 7 października parafia św. Antoniego wydała oświadczenie o zamknięciu kościoła dla wiernych na czas kwarantanny, jaką zostali objęci wszyscy bracia. Jeden z nich w ciężkim stanie przebywa w szpitalu. Jest podłączony do respiratora.

Wiele osób skojarzyło, że kapucyni prowadzą zajęcia z religii w wałeckich szkołach ponadpodstawowych.

– Nie ma żadnego niebezpieczeństwa – zapewnia wicestarosta Jolanta Wegner. – Ten z braci, u którego stwierdzono wirusa, nie był w szkole. Z kolei zakonnik uczący w ZS RCKU nr 4 niezwykle dbał o bezpieczeństwo i środki ochronne. Został przebadany i nie stwierdzono u niego wirusa.

Niestety, nie uchroniło to „Rolnika” przed problemami. Okazało się, że wirus stwierdzono u jednej z uczennic drugiej klasy. – Podjęliśmy decyzję o przeniesieniu klasy na kwarantannę – mówi J. Wegner. – Oprócz tej klasy, kwarantannie będą poddane wszystkie osoby, jakie miały kontakt z chorą uczennicą. Klasa pozostanie na kwarantannie do 17 października, w tym czasie ucząc się zdalnie. Na tę chwilę nie ma większych problemów. Dyrektorzy starają się, aby w czasie przerw młodzież spędzała jak najwięcej czasu na boiskach szkolnych czy na powietrzu. I tak będzie, dopóki pogoda pozwoli. Oczywiście stosujemy się do wszystkich nałożonych wymogów sanitarnych. Ważne, że młodzież jest w miarę świadoma i stosuje się do nakazów. Oczywiście wszystkiego nie da się przewidzieć, a sytuacja jest dość dynamiczna. Nie wykluczamy, że jeśli pojawią się większe problemy, wtedy wdrożymy procedury z hybrydowym nauczaniem.

Od 17 października w całym kraju zaczynają obowiązywać kolejne ograniczenia. Jednym z najważniejszych jest obowiązek noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych – z wyjątkiem lasów. Ograniczenia dotyczą również zgromadzeń publicznych oraz dostępności do wydarzeń kulturalnych czy sportowych. Już wiadomo, że wyraźnie okrojony został program odbywających się w Wałczu Centralnych Obchodów Dnia Olimpijczyka, bez udziału publiczności odbędzie się również sobotni (17 października) mecz Orła Wałcz z Hutnikiem Szczecin w ramach rozgrywek 4. ligi.