Nowa inwestycja w Wałczu

You are currently viewing Nowa inwestycja w Wałczu
Photo by: Tomasz Kutelski (www.fotograf.stargard.pl)

W Podstrefie „Wałcz” Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstanie nowoczesny zakład produkcji artykułów metalowych. Będzie to pierwszy projekt inwestycyjny zlokalizowany w nowym kompleksie przy ul. Kołobrzeskiej w Wałczu, w pobliżu budowanej obwodnicy miasta. Prowadzone są rozmowy z kolejnymi firmami, które również zainwestują w tym obszarze.

Pomimo chwilowego zawirowania gospodarki spowodowanego koronawirusem przedsiębiorcy nie zwalniają tempa i planują realizację nowych inwestycji. Jednym z przykładów jest firma Investa Sp. z o.o., która kupiła ponad 5 hektarową działkę w Podstrefie Wałcz SSSE. W ramach planów inwestycyjnych powstanie nowoczesny zakład produkcji szerokopojętych artykułów metalowych.

– Chcemy wybudować w Wałczu Zakład Produkcji konstrukcji stalowych i innych elementów ze stali, jaki jeszcze nie istnieje w Wałczu. W pierwszym etapie wykonamy halę produkcyjną o powierzchni użytkowej. 8000 metrów kwadratowych wraz z częścią administracyjno-socjalną i towarzyszącą infrastrukturą techniczną. W kolejnym etapie przy zakładzie powstanie malarnia i ocynkownia. Wałcz jest zagłębiem specjalistów w branży spawalniczej i metalowej, w związku z czym wybraliśmy właśnie tę lokalizację. Na początek znajdzie u nas zatrudnienie około 300 osób – mówi Natalia Sobieszczyk, prezes Zarządu Investa Sp. z o.o.

Obecnie analizowany jest docelowy zakres i charakter przedsięwzięcia. Firma ma szansę uzyskać decyzję o wsparciu w ramach programu Polska Strefa Inwestycji, dzięki czemu może liczyć na ulgi w podatku dochodowym do wykorzystania w ciągu 15 lat.

– Bardzo cieszy nas fakt, że Podstrefa w Wałczu rozwija się i możemy gościć w gronie przedsiębiorców strefowych tak ważnego dla tego regionu inwestora. Dzięki zaangażowaniu Miasta Wałcza i uzbrojeniu w niezbędną infrastrukturę techniczną jest to bardzo atrakcyjny obszar inwestycyjny, co potwierdza decyzja firmy Investa o ulokowaniu ich zakładu w naszej strefie – mówi Mirosław Kamiński, prezes Zarządu PARR S.A.

Ponad trzydziestohektarowy i uzbrojony, nowy kompleks inwestycyjny przy ul. Kołobrzeskiej zlokalizowany jest w pobliżu budowanej obwodnicy Wałcza, w ciągu drogi ekspresowej S10. Wkrótce zainwestują tu kolejne firmy z sektora przemysłowego i usługowego. Wałcz posiada również bogatą ofertę turystyczną, dlatego władzom miasta zależy głownie na inwestorach prowadzących działalność nieszkodliwą dla środowiska.

– Jestem bardzo dumny, że Spółka Investa zdecydowała się na lokalizację swojej firmy właśnie w Wałczu. Nowe inwestycje to nowe możliwości i nowe perspektywy rozwoju dla miasta, ale przede wszystkim to nowe miejsca pracy. To pierwsza tego typu inwestycja w SSSE w rejonie obwodnicy i – mam nadzieję – nie ostatnia. Prowadzimy bardzo zaawansowane rozmowy z innymi potencjalnymi inwestorami. Inwestorzy w Wałczu mogą liczyć na kompleksową pomoc w procesie inwestycyjnym, zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis, wsparcie licznych instytucji okołobiznesowych oraz wysoką jakość lokalnego rynku pracy. Ważnym walorem jest aktywne środowisko akademickie i naukowe, dzięki któremu możliwy jest transfer wiedzy do biznesu i znakomicie wykształcone kadry dla pracodawców. Tereny przy ul. Kołobrzeskiej w Podstrefie Wałcz to perełka inwestycyjna – mówi burmistrz Wałcza Maciej Żebrowski.

Bogata oferta w Podstrefie Wałcz Słupskiej SSE i dobrze rozwinięta infrastruktura usług okołobiznesowych zapewnia sprzyjający klimat inwestycyjny i społeczny. Warty podkreślenia jest fakt, że na terenie Miasta i Gminy Wałcz przedsiębiorcy mają preferencyjne warunki ubiegania się o ulgi podatkowe w programie Polska Strefa Inwestycji, jako że Wałcz znajduje się na liście miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. To dodatkowa zachęta dla przedsiębiorców, rozważających otrzymanie pomocy publicznej na nowe inwestycje w tym obszarze, nie tylko na terenie SSSE, ale również na własnej działce. Dotychczas w strefie ekonomicznej w Wałczu, w kompleksie przy ul. Budowlanych i Południowej, firmy zainwestowały 285 mln. zł i zatrudniają przeszło 400 osób. W sąsiedztwie strefy funkcjonują również inni prężnie działający przedsiębiorcy.

– Zapraszamy kolejnych przedsiębiorców planujących nowe inwestycje do kontaktu z nami. Obecnie wykorzystujemy nowe narzędzia do komunikacji zdalnej i dzięki temu jesteśmy do pełnej dyspozycji inwestorów w całym regionie, zarówno pod kątem przedstawiania im oferty inwestycyjnej, przeprowadzania konsultacji, procedury wydania decyzji o wsparciu, czy organizacji webinariów biznesowych – podsumowuje Prezes Kamiński.

Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. z siedzibą w Słupsku powstała w 1994 roku. Od początku istnienia jej działania skierowane są na harmonijną współpracę z przedsiębiorcami, instytucjami otoczenia biznesu oraz władzami lokalnymi w celu rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Agencja zarządza Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną i jest regionalnym punktem kontaktowym dla przedsiębiorców w ramach Programu Polska Strefa Inwestycji. Swym zasięgiem obejmuje 16 powiatów Pomorza Środkowego, w tym Miasto Wałcz i powiat wałecki.