Społecznicy do działania

You are currently viewing Społecznicy do działania

Pandemia koronawirusa nie zatrzymała zachodniopomorskich Społeczniczek i Społeczników. Tylko w ostatnim specjalnym naborze wsparcie otrzymało 70 inicjatyw obywatelskich. Program cieszy się popularnością również na terenie powiatu wałeckiego.

Niewiele osób orientuje się, jak wiele imprez na terenie powiatu wałeckiego udało się zorganizować dzięki dofinansowaniu z Programu Społecznik.

– Parę projektów ze Społecznika już realizowaliśmy – mówi Jerzy Karczewski z Drużyny Ananasy i Przyjaciele. – W zeszłym roku był to rajd rowerowy z Morzycówki do Nakielna, a w tym „Razem po Zdrowie – aktywne soboty na basenie”. Cele obu programów były podobne: z jednej strony usprawnić dzieci autystyczne, a z drugiej integrować środowisko.

Z Programu Społecznik sfinansowano także cieszące się ogromną popularnością Nocne Spływy Kajakowe po Jeziorze Zamkowym. Organizatorem było Stowarzyszenie Młodzi Wałcza.

– Oprócz spływu było ognisko, rozmowy na temat ekologii i historii wałeckiego kajakarstwa – mówi prezes Stowarzyszenia Katarzyna Milc-Żebrowska. – W tym roku mamy dofinansowanie na zorganizowanie kawiarenki w stylu zero waste podczas Centralnych Uroczystości Dnia Olimpijczyka, które z powodu pandemii przełożone zostały na październik. Co mogę powiedzieć o samym Społeczniku? Na pewno same pozytywy, bo wnioski są stosunkowo proste, łatwo pozyskać środki.

Mirosławieckie Stowarzyszenie EkoQulturka od lat korzysta z Programu Społecznik. Dzięki grantom udało się zrobić kilkukrotnie „Festiwal Kolorów”, „Zielone Lato” i projekt „Mały Ogrodnik”. Pozyskano także środki na zakup rowerów do miejskiej wypożyczalni.

– W tym roku mamy dwa granty – mówi Ania Dzida. – Pierwszy to „Ferie w mieście”, drugi, niedawno uruchomiony, to „Na ratunek”, z którego sfinansowaliśmy specjalne kombinezony ochronne, maski, płyny odkażające i inne środki ochronne.

Specjalny nabór programu „Na ratunek” to odpowiedź marszałka Olgierda Geblewicza na apel Zachodniopomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Zachodniopomorskiej Federacji Pozarządowej w sprawie uruchomienia systemu wsparcia dla NGO’sów z regionu.

– Organizacje pozarządowe od samego początku pandemii dzielnie działały, by wspierać służbę zdrowia i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Z tego powodu jednym z naszych pierwszych działań w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego było przeznaczenie funduszy na zakup najpotrzebniejszych środków ochrony indywidualnej dla wolontariuszek i wolontariuszy. Teraz chcieliśmy wesprzeć trzeci sektor dodatkowymi środkami. Dlatego ogłosiliśmy konkurs na wkłady własne, który pomógł zapewnić NGO’som możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych oraz uruchomiliśmy Program Społecznik „na Ratunek” – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

– Jestem animatorem Programu Społecznik dla trzech powiatów: wałeckiego, drawskiego i choszczeńskiego – mówi Roman Wiśniewski. – Uważam, że to kapitalny, prosty i ogólnie dostępny program dla organizacji pożytku publicznego. Zachęcam do korzystania i składania wniosków w przyszłych naborach.

Tekst sponsorowany