www.apartamentywieza.pl
 
 
   aktualności      Sport      pRZEWODNIK      Hyde Park      Galeria      Kontakt   
 
 
 


Odkryli zwłoki żołnierzy

 

Z dawnego cmentarza ewangelickiego w Tucznie ekshumowano szczątki 12 niemieckich żołnierzy.

Znaleźli je członkowie Szczecińskiej Grupy Archeologii Militarnej „Pomorze 1945”, specjaliści z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie i Uniwersytetu Szczecińskiego, a pracami ekshumacyjnymi i przenoszeniem szczątków na cmentarz wojenny zajęli się pracownicy warszawskiej Fundacji „Pamięć” i Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennym. Informacje na temat pochówku niemieckich żołnierzy naukowcy pozyskali od obecnych i byłych mieszkańców Tuczna, z niemieckich archiwów i na podstawie listy poległych żołnierzy.
Prace przeprowadzane zostały pomiędzy 22 a 24 sierpnia na dawnym cmentarzu ewangelickim. Znaleziono tam zwłoki 12 żołnierzy niemieckiej 402 Dywizji Piechoty oraz innych formacji, które na przełomie stycznia i lutego 1945 roku brały udział w obronie umocnień Wału Pomorskiego w tym rejonie.
- Ekshumacja w takim miejscu nie należy do najłatwiejszych, bo wszędzie znajdują się ludzkie szczątki, a cmentarz nie był używany od wielu lat. Żołnierze pochowani byli w tak zwanej bratniej mogile, w której zwłoki grzebane są w rowie, ramię przy ramieniu - mówi dr Andrzej Ossowski z Zakładu Medycyny Sądowej. - Poszukiwanie szczątków, ich ekshumacja i identyfikacja odbywają się ramach projektu „Tuczno poprzez wieki”. Chcemy pokazać mieszkańcom, że mimo tego, że od zakończenia II wojny światowej minęło wiele lat, to do dzisiaj odnajdujemy jej świadectwa.
Obecnie trwa identyfikacja żołnierzy, później ich szczątki trafią na cmentarz wojenny w Glinnej (województwo zachodniopomorskie). 
Wszystkie osoby, które wiedzą coś na temat miejsc pochówku poległych w czasie wojny żołnierzy, proszeni są o kontakt z członkami Szczecińskiej Grupy Archeologii Militarnej „Pomorze 1945”. Wszystkie adresy dostępne są na stronie www.pomorze1945.com.
zbKomentarze:
Brak opini...