Cyfrowa konferencja

You are currently viewing Cyfrowa konferencja

W Lokalnym Centrum Nauki w Wałczu rozpoczęła się 18 października dwudniowa konferencja „Technologie Informatyczne = Cyfrowa Edukacja”, w której uczestniczą samorządowcy ale przede wszystkim młodzież z powiatu Uckermark w Niemczech oraz młodzież ze szkół w Wałczu i Kaliszu.

Organizatorem konferencji były Starostwo Wałeckie oraz Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu. Pierwszy dzień odbył się w gościnnych murach Lokalnego Centrum Nauki – Metalowe Inspiracje. Gości powitał prowadzący konferencję Sebastian Trojanowski. Na konferencji zjawiła się delegacja samorządowców i młodzieży z powiatu Uckermark, na czele z wicestarostą Frankiem Bretsch. Ze strony polskiej w konferencji uczestniczyli starosta Bogdan Wankiewicz, wicestarosta Jolanta Wegner, burmistrz Wałcza Maciej Żebrowski, burmistrz Człopy Jerzy Bekker oraz dyrektorzy wałeckich szkół.

– Rozpoczynające się dzisiaj spotkanie to z jednej strony konferencja, a z drugiej równie istotna wspólna integracja – mówił starosta Bogdan Wankiewicz. – Przez dwa dni młodzież na pewno wiele się nauczy. Cyfrowy świat jest piękny i bez niego nie ma możliwości funkcjonowania w XXI wieku. Ale ten cyfrowy świat niesie ze sobą również zagrożenia i niebezpieczeństwa. To, jak ich unikać, będzie jednym z tematów konferencji.

Pierwszy dzień obejmował głównie zajęcia teoretyczne w formie wykładów. Tematem, od którego została zainaugurowana konferencja, była „Cyberhigiena, czyli jak być bezpiecznym w cyberprzestrzeni”. Omawiane w wystąpieniu Katarzyny Wojtkowiak z ANS w Wałczu zagadnienia miały na celu podniesienie wśród młodzieży świadomości zagrożeń, jakie niesie za sobą aktywne korzystanie z portali społecznościowych. Młodzież poznała zasady bezpiecznego korzystania z aplikacji w szeroko pojętym internecie, aby zminimalizować ryzyko negatywnych zdarzeń.

Temat drugi, czyli Cyberpoligon, był wstępem do części warsztatowej, która następnego dnia odbyła się w ANS. Młodzież poznała narzędzia hakerskie i schematy działania hakerów. Omówiono również wprowadzenie do technologii VR, czyli wirtualnej rzeczywistości. W praktyce młodzież mogła się zapoznać z VR w nowej sali, znajdującej się w Centrum Nauki. Przybliżone zostały również praktyczne możliwości korzystania z platformy edukacyjnej Google Edu.

Drugiego dnia przewidziane były warsztaty w Akademii Nauk Stosowanych. Wykładowcy zapoznali uczestników z zastosowaniem technologii CISCO w tworzeniu lokalnych sieci komputerowych oraz z działaniami hakerów z wykorzystaniem gotowych scenariuszy. Bardzo interesującym tematem okazała się informatyka śledcza w praktyce. Młodzież poznała metody włamywania się do komputera lub urządzenia mobilnego przestępcy, a oprócz tego ze sposobami zabezpieczania cyfrowych dowodów oraz urządzeniami i oprogramowaniem, które to umożliwia.

Mimo bogatego programu, uczestnicy konferencji znaleźli czas na zwiedzanie Wałcza i wspólne ognisko integracyjne.