W rocznicę śmierci Zdzisława Tuderka

You are currently viewing W rocznicę śmierci Zdzisława Tuderka

19 sierpnia minęła 10. rocznica śmierci wieloletniego burmistrza Wałcza Zdzisława Tuderka. Z tej okazji grób byłego burmistrza na cmentarzu na Dolnym Mieście odwiedziły delegacje jego najbliższych współpracowników oraz następców w ratuszu, a także przyjaciele.

Delegacja obecnych władz Wałcza, z sekretarzem miasta Magdaleną Krawczyk na czele, zjawiła się na cmentarzu w samo południe, a godzinę później spotkanie przy grobie Zdzisława Tuderka wyznaczyli sobie dawni współpracownicy i przyjaciele zmarłego burmistrza, w tym m.in. ówcześni wiceburmistrzowie Jolanta Wegner i Maciej Zaręba, następczyni Z. Tuderka na stanowisku Burmistrza Wałcza Bogusława Towalewska, byli przewodniczący Rady Miasta Janusz Różański i Andrzej Wiśniewski, obecni wiceprzewodniczący Rady Anna Ogonowska i Krzysztof Piotrowski, Roman Gniot, przedstawiciel posła do Europarlamentu Bogusława Liberadzkiego Jerzy Roch Hamulski, Alfred Mikłaszewicz, Wojciech Kaczmarek oraz Mirosław Wiercioch.

Po przywitaniu z obecnymi przy grobie wdową po Z. Tuderku Barbarą Tuderek oraz córką Justyną Tuderek-Cygan, głos zabrał Janusz Różański, który przedstawił najważniejsze osiągnięcia z 18-letniej kadencji Zdzisława Tuderka na stanowisku Burmistrza Wałcza. W ostatniej części swojego wystąpienia J. Różański krytycznie ocenił działania obecnych władz Wałcza oraz zadeklarował, że zebrani przy grobie Burmistrza działacze (reprezentujący SZW Niezależni, Wspólny Wałcz i Wspólny Powiat oraz SIO Alternatywa) dołożą wszelkich starań, aby przywrócić w mieście normalność.

– Dziękuję wam za pamięć o moim mężu – powiedziała Barbara Tuderek. – Przyznam, że zawsze, kiedy jestem na placu Wolności, patrzę w okno gabinetu Burmistrza i nie ukrywam, że odczuwam wtedy dumę.

Po zakończeniu uroczystości Andrzej Wiśniewski poinformował o zarejestrowaniu w KRS stowarzyszenia „Ławeczka Burmistrza”, którego celem jest upamiętnienie Zdzisława Tuderka poprzez ustawienie na placu Wolności symbolicznej rzeźby, przedstawiającej osobę zasłużonego burmistrza, o którym mimo upływu wielu lat nadal ciepło i z szacunkiem wypowiada się wielu mieszkańców Wałcza, niezależnie od ich politycznych poglądów.

TC