Nowy prezes ZWiK

You are currently viewing Nowy prezes ZWiK

7 stycznia rozstrzygnięty został konkurs na stanowisko prezesa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Wałczu. Nowym prezesem wybrano Tomasza Rzemykowskiego, który za kadencji burmistrza Zdzisława Tuderka był już prezesem ZwiK. Aktualny dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg stanowisko w ZWiK obejmie 10 marca.

Jak się dowiedzieliśmy, na konkurs wpłynęły oferty od dwóch kandydatów. Okazało się jednak, że jedna z ofert nie spełniała wymogów formalnych. Ostatecznie 5 stycznia Rada Nadzorcza rozpatrzyła jedną ofertę i uznała ją za spełniającą oczekiwania. Dlatego na kolejnym posiedzeniu, które zaplanowane zostało na 27 stycznia, Rada Nadzorcz spółki podejmie uchwałę o powołaniu na stanowisko prezesa ZWiK, Tomasza Rzemykowkiego. Przedstawił on wizję rozwoju przedsiębiorstwa, opartą głównie na poszukiwaniu funduszy strukturalnych na zewnątrz.
T. Rzemykowski dobrze zna ZwiK, bowiem przez około półtora roku pełnił już funkcję prezesa. Było to w czasie kadencji burmistrza Zdzisława Tuderka. Ostatnio zaś zajmował stanowisko dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Wałczu.

  • Znam firmę i 2/3 załogi – mówi T. Rzemykowski. – Nie planuję jakichś rewolucyjnych zmian kadrowych ani tym bardziej szukania oszczędności w zwolnieniach pracowników. Oczywiście chcę utrzymać ceny wody przynajmniej na obecnym poziomie, ale to niestety nie jest wyłącznie zależne ode mnie czy firmy. Na cenę ma wpływ wiele czynników zewnętrznych, jak choćby ceny energii, na które nie mamy żadnego wpływu. Jeśli wszytko pójdzie zgodnie z planem, to funkcję prezesa obejmę po 10 marca.
    Takie właśnie rozstrzygnięcie konkursu na prezesa ZwiK spowoduje m.in. to, że w Powiatowym Zarządzie Dróg powstanie wakat na stanowisku dyrektora. Jak się dowiadujemy, ma być rozpisany konkurs zewnętrzny, który ma wyłonić nowego dyrektora.
    far

Od autora: Gdybym napisał, że jestem zaskoczony wynikiem konkursu, to bym po prostu skłamał. Zaraz po pojawieniu się informacji o tym, że dotychczasowy prezes Wojciech Szalwach pozostanie na stanowisku tylko do końca roku zaczęły się spekulacje, kto go zastąpi. W tym kontekście najczęściej pojawiały się dwa nazwiska: jednego z pracowników „wodociągów” oraz właśnie T. Rzemykowskiego. Ostatnio mówi się wręcz, że zmiana prezesa jest wynikiem porozumienia starosty z burmistrzem. Po ostatnich wydarzeniach związanych z odwołaniem przewodniczącego Rady Powiatu pojawiły się teorie, według których stanowisko dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg było elementem, dzięki któremu udało się zapewnić stanowisko nowego przewodniczącego Rady Powiatu dla ORS Przyszłość. Wersja wydarzeń miała wyglądać następująco: na stanowisko prezesa wodociągów idzie T. Rzemykowski, który zwalnia swoje stanowisko. Na jego miejsce nowym dyrektorem zostaje Maciej Goszczyński (pracuje w Powiatowym Zarządzie Dróg), co z kolei zapewnia głosy m.in. PiS dla poparcia kandydatury M. Wenio (ORS Przyszłość) na stanowisko przewodniczącego Rady Powiatu. I mamy oto taką sytuację. Wszystko wskazuje na to, że T. Rzemykowski zostaje prezesem ZWiK. PiS popiera kandydata ORS i T. Wenio zostaje przewodniczącym Rady Powiatu. Do rozstrzygnięcia pozostaje już tylko ostatni element układanki, czyli odpowiedź na pytanie, kto ostatecznie zostanie dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg.
Wracając jednak do ZWiK. Poprzedni prezes W. Szalwach był doskonałym fachowcem, który przez lata pracy w miejskiej spółce poznał jej funkcjonowanie niejako od podszewki. Na pewno szkoda tracić takiego specjalistę, choć daleki jestem od krytykowania burmistrza/ów za decyzję o zmianie na tym stanowisku. Każdy z szefów ma bowiem prawo dobierać sobie współpracowników według uznania i nie widzę powodu, aby Macieja Żebrowskiego pozbawiać tego przywileju. Ewidentnym plusem jest natomiast wybór na stanowisko prezesa osoby, która ma spore pojęcie o funkcjonowaniu wodociągów.