Coraz więcej zachorowań

You are currently viewing Coraz więcej zachorowań
Zarówno w skali kraju, jak i województwa oraz powiatu notuje się coraz więcej zakażeń wirusem Covid-19. W 107 Szpitalu Wojskowym kolejny oddział przekształcany jest na covidowy. Niestety liczba zachorowań nie wpływa na zwiększenie liczby szczepień. 

W skali powiatu notowany jest wyraźny wzrost zachorowań na Covid-19. Dziennie potwierdzanych jest ponad 20 przypadków zarażenia. Przekłada się to na liczbę hospitalizacji. W wałeckim 107 Szpitalu Wojskowym przeważają jednak pacjenci spoza naszego powiatu - głównie z Białogardu, Koszalina i Drawska. 
- Obecnie dysponujemy 24 łóżkami dla pacjentów z Covid-19 czytamy w infomacji przesłanej przez rzecznika 107 Sz.W. -  W oddziale zakaźnym i części oddziału ginekologicznego przebywają pacjenci hospitalizowani z powodu COVID. Ponadto, mamy także łóżka w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Natomiast decyzją wojewody od 10 listopada oddział laryngologiczny także zostanie przekształcony do walki z COVID. Tym samym, od 10 listopada decyzją wojewody z zwiększymy liczbę łóżek o 12 łóżek przeznaczonych dla pacjentów chorujących na koronawirusa oraz o 3 liczbę łóżek intensywnej terapii. Obecnie (wtorek 9 listopada – dop. aut.) mamy komplet pacjentów. Do szpitala trafiają głównie pacjenci niezaszczepieni, ale zdarzają się także zaszczepieni. Pacjenci niezaszczepieni wymagają dłuższej hospitalizacji i trafiają pod respiratory. Nie jesteśmy w stanie potwierdzić, że wzrost zachorowań IV fali powoduje zwiększone zainteresowanie szczepionkami. Liczba szczepień utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie.
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, większość nowych łóżek jest już zajęta. W rozmowach z punktami szczepień potwierdzają się obserwacje ze 107 Sz.W.: mimo wzrostu zachorowań i bezsprzecznie cięższego przebiegu choroby u osób niezaszczepionych, nie wpływa to na zainteresowanie szczepieniami. Liczba osób zaszczepionych oscyluje w okolicy 50 procent. 
Wałeccy samorządowcy przyznają, że nie mają jakichkolwiek narzędzi, aby wpłynąć na zwiększenie odsetka osób zaszczepionych. Również pracodawcy nie mają żadnych możliwości, aby nakłonić pracowników, a tym bardziej zmusić go do zaszczepienia się. Jedynym odstępstwem od tej zasady są firmy, które np. delegują pracowników poza granice kraju. Wówczas wymogi krajów docelowych wymuszają szczepienie lub wykonanie testów. 
far