Pomoc albo bankructwo

You are currently viewing Pomoc albo bankructwo

Fatalna sytuacja finansowa lotniska Szczecin – Goleniów wzbudza zaniepokojenie władz i mieszkańców województwa. Także naszego powiatu, bo wielu wałczan korzysta przecież z tego portu lotniczego. Marszałek Olgierd Geblewicz ponowił apel do rządu o uruchomienie zapowiadanej jeszcze w czerwcu rekompensaty za COVID.

W ocenie marszałka, bezczynność może doprowadzić do upadłości 80% lotnisk w Polsce, w tym szczecińskiego.

– Zarzuca nam się, a mnie personalnie, działanie na szkodę lotniska Goleniów, działanie na korzyść lotniska w Berlinie, więc chcielibyśmy przedstawić fakty – powiedział na specjalnie zwołanym briefingu prasowym marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Od 2016 r. wsparcie finansowe dla lotniska Szczecin – Goleniów płynie głównie od samorządów, czyli mniejszościowych udziałowców przedsiębiorstwa. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego dokapitalizował przedsiębiorstwo w tym okresie kwotą 17,7 mln zł, podczas gdy właściciel większościowy, to jest Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, nie dało nawet złotówki.. Port Lotniczy Szczecin – Goleniów nie otrzymał również wsparcia deklarowanego jeszcze w czerwcu przez ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz wiceministra infrastruktury Marcina Horałę. Miała to być rekompensata za straty spowodowane pandemią i rządową decyzją o zakazie lotów komercyjnych. Straty portu z tego tytułu przekroczyły 3,5 mln. zł, a jedyna pomoc popłynęła od Samorządu Województwa. Było to 2,5 mln. zł pożyczki z ZARR na pensje pracowników. Marszałek przypomniał również o takich działaniach władz województwa, jak lobbing za uruchomieniem ważnego biznesowo połączenia z Kopenhagą czy utworzeniem terminalu Cargo. W tym samym czasie PPL drastycznie podniósł opłaty lotniskowe i doprowadził do wycofania się przewoźnika Ryanair z połączenia Szczecin – Warszawa, co znacząco ograniczyło możliwości mieszkańców regionu. Olgierd Geblewicz zapowiedział, że zwróci się do wiceministra Horały z pytaniem o to, na jakim etapie jest notyfikacja pomocy publicznej w Komisji Europejskiej i kiedy w końcu poznamy kwoty zapowiadanej rekompensaty dla lotniska. W ocenie marszałka bezczynność rządu może doprowadzić do upadłości 80% lotnisk w Polsce, w tym szczecińskiego. 28 sierpnia Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wstrzymał rozpoczęcie dokapitalizowania Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów kwotą 40 mln. zł do 2028 r. Powodem jest brak realizacji deklaracji składanych przez rząd, który obiecywał środki finansowe na inwestycje warte 108 mln. zł.