Dorosła wystawa

„Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy?” to tytuł wystawy otwartej 27 października w WCK. Jest ona podsumowaniem dotychczasowej działalności szkolnego koła plastycznego „Sztukateria” działającego w obecnej Szkole Podstawowej nr 2 (a wcześniej w Gimnazjum nr 2) i realizowanego przez nie cyklu „Młody twórca”.
Do tej pory prace uczniów „dwójki” wystawiane były co roku na szkolnym (bardzo klimatycznym) strychu. Osiemnasta, więc „pełnoletnia” wystawa, wywędrowała ze szkoły do WCK.
– Tytuł naszej wystawy kojarzy się w obrazem Paul Gauguin’a, który jest pytaniem o sens ludzkiej egzystencji – zauważył dyrektor SP 2 Andrzej Łojewski. – Myślę, że odpowiedź na to pytanie z pewnością można znaleźć w pracach naszych uczniów.
– To świetny tytuł, żeby podsumować to, co było do tej pory i żeby rozpocząć naszą nową aktywność artystyczną, w naszej nowej szkole – dodała pomysłodawczyni corocznych wystaw i opiekunka koła „Sztukateria” Mirosława Szymańska. – Nie ma chyba człowieka, który nie zadałby sobie takiego pytania w ciągu swojego życia, bo dotyczy to zarówno ciekawości dziecka, jak i niepewności dorosłego. Najciekawsze momenty to sam proces tworzenia, pomysły, ekscytacja, interpretacja, spieranie się, burza mózgów. Kiedy przychodzi ten moment, kiedy mamy wykonywać prace, zaczynają się wątpliwości… Czy ja zdążę, czy dam radę? Trzeba wtedy młodzież troszeczkę „podkręcić”.
Na wystawie zaprezentowano prace wystawiane podczas dotychczasowych 18 edycji cyklu „Młody twórca”. Wśród oglądających je widzów znaleźli się rodzice i bliscy młodych twórców, wałeccy artyści, a także sami autorzy. Nie wszyscy mogli dojechać do WCK, bo wielu z nich dziś uczy się, studiuje lub pracuje poza Wałczem, a nierzadko poza Polską. Część – o czym z dumą poinformowała M. Szymańska – związała swoje zawodowe życie ze sztuką. Bardzo miłym i z pewnością zaskakującym dla niej samej momentem wernisażu były kwiaty i podziękowania, jakie swojej nauczycielce złożyli byli członkowie koła „Sztukateria” z rocznika 2016.

Dodaj komentarz